Zgłębniki żołądkowe i sondy do żołądka

Przy występowaniu dolegliwości powodujących problemy z przyjmowaniem oraz trawieniem pożywienia nierzadko stosuje się karmienie przez zgłębnik żołądkowy. Są to specjalistyczne wyroby jednorazowego użytku o charakterystycznej budowie, które przygotowuje się z odpowiednio przystosowanego tworzywa sztucznego w postaci PVC. Sterylna sonda do żołądka dostępna jest w naszej ofercie - jako sklep medyczny proponujemy tego typu produkty w różnych wariantach. Zachęcamy do ich zamawiania!

Aktywne filtry

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje zgłębników żołądkowych?

Opisywane narzędzia do żywienia dojelitowego wykonuje się ze wspomnianego materiału syntetycznego. Niektóre modele mają w składzie dodatkowo silikon, który nadaje im elastyczności. Karmienie przez zgłębnik musi być wykonane z użyciem sterylnych przyborów, dlatego każda sonda żołądkowa jednorazowego użytku jest dezynfekowana przez producenta. Najczęściej używa się do tego celu tlenku etylenu.

Największą różnicą pomiędzy tego typu wyrobami jest ich rozmiar. Zależy on od charakterystyki dolegliwości oraz indywidualnych preferencji pacjenta, a także zaleceń lekarza prowadzącego. Przy karmieniu przez zgłębnik do żołądka należy pamiętać o dobraniu sondy o właściwej długości. Istotne jest też miejsce wprowadzania. Mogą to być usta bądź nos, a opisywany sprzęt medyczny powinien być dostosowany do dostarczania pożywienia pacjentowi tymi właśnie drogami. Odpowiedzialny za to najczęściej jest konektor - warto zwrócić uwagę na rodzaj tego elementu zgłębnika żołądkowego.

Przy jakich schorzeniach stosuje się sondy do żołądka?

Wspomniane żywienie dojelitowe to metoda wykorzystywana przy wielu dolegliwościach. Karmienie przez sondę do żołądka wykonuje się np. podczas występowania chorób onkologicznych czy neurologicznych, których skutkiem są dysfunkcje układu odpowiedzialnego za trawienie pokarmu. Ze zgłębników korzystają też pacjenci cierpiący na mukowiscydozę lub poparzeni w wyniku np. wypadku i mający ograniczone zdolności w zakresie samodzielnego przyjmowania jedzenia. Zapraszamy do zakupu wspomnianych narzędzi w naszym sklepie!