Podkłady higieniczne, chłonne

Prezentowane w tym dziale produkty stanowią akcesoria przydatne zarówno w przypadku opieki nad chorym w placówce medycznej, jak i w domu. Dostępne podkłady higieniczne to artykuły mogące ułatwić utrzymanie porządku i czystości w łóżku, chroniąc podłoże przed różnymi płynami ustrojowymi i innymi zabrudzeniami. Chłonne, ochronne maty jednorazowe poprawiają komfort osób chorujących i opiekujących się nimi. Więcej informacji na ich temat można znaleźć poniżej.

Aktywne filtry

Kiedy przydają się podkłady higieniczne?

Stosowanie podkładów higienicznych jest wskazane w różnych okolicznościach. Często wykorzystuje się je np. w przypadku hospitalizowania osób starszych lub niepełnosprawnych. Z mat chłonnych korzysta się także w innych przypadkach. Nierzadko takich środków ochronnych używa się w domu i w placówkach medycznych, w tym m.in.:

  • podczas obfitych plamień w trakcie menstruacji, jako dodatkowe, obok przeznaczonych do tego produktów higienicznych, zabezpieczenie przed zabrudzeniami,

  • w trakcie, jak i po porodzie, gdy może pojawiać się krwawienie lub mogą wystąpić upławy,

  • na czas przewijania małych dzieci jako ochrona dla łóżeczka, przewijaka czy innego podłoża,

  • w przypadku osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu lub problemów ze zwieraczami odbytu,

  • przy pobieraniu krwi i opatrywaniu ran.

Jakie powinny być podkłady ochronne chłonne?

Stosowane na łóżkach, krzesłach i fotelach ochronne podkłady higieniczne muszą charakteryzować się określonymi właściwościami, aby należycie spełniały swoje zadanie. Powinny być więc chłonne i nieprzemakalne, co zabezpiecza znajdującą się pod nimi nawierzchnię przed wilgocią i zabrudzeniami, ale i może chronić przed wysuszeniem skóry. Ich materiał musi cechować się właściwościami antyalergicznymi, a także zapewniać możliwie jak najlepszy przepływ powietrza.

Oprócz tego istotne jest to, by były komfortowe w użytkowaniu. Warto zwrócić uwagę, czy maty ochronne mają rozwiązania neutralizujące nieprzyjemne zapachy. Produkty te powinny być też proste w utylizacji. Ponadto producenci chłonnych podkładów higienicznych często stosują własne technologie. Więcej o nich można dowiedzieć się na stronach z konkretnymi artykułami.