Żywienie medyczne specjalnego przeznaczenia

U osób przewlekle chorych, przed zabiegami operacyjnymi oraz w okresie rekonwalescencji bardzo często stosowana jest żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Preparaty w postaci odpowiednio zbilansowanych płynów do podawania doustnego mogą zmniejszyć ryzyko niedożywienia i wesprzeć organizm przed niepożądanym obniżeniem masy ciała. Sklep medyczny bialmed24.pl dostarcza produkty, które można podawać w celu uzupełnienia diety przemysłowej we wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Aktywne filtry

Czym jest żywność specjalnego przeznaczenia medycznego?

Każda choroba stanowi poważne obciążenie dla organizmu. By wesprzeć zdrowie chorego w okresie rekonwalescencji czy przed planowaną operacją, można zastosować preparaty odżywcze przeznaczone do żywienia doustnego. Tego rodzaju środki mogą poprawić samopoczucie pacjenta, dodać mu energii oraz przyspieszyć procesy związane z gojeniem ran. Są one odpowiednie wyłącznie dla osób z zachowaną drożnością przewodu pokarmowego, o czym należy pamiętać przed podaniem specyfików.

Dostępna w tej kategorii żywność specjalnego przeznaczenia medycznego obejmuje między innymi napoje odżywcze dla chorych Nutridrink. Produkty wysokobiałkowe i wysokoenergetyczne mogą być stosowane jako uzupełnienie diety przemysłowej w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania organizmu na takie związki, jak białko, witamina C, witamina E, selen oraz cynk.

Jakie są wskazania do wprowadzenia diety przemysłowej?

Samodzielne przygotowywanie posiłków dla chorej osoby stanowi duże wyzwanie. W takiej sytuacji pomocna może okazać się dieta przemysłowa, która jest jednym ze sposobów żywienia medycznego. Polega na skomponowaniu jadłospisu w taki sposób, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w postaci płynnej. Znajduje zastosowanie u pacjentów, u których nie może być stosowane tradycyjne odżywianie.

Jednym z powodów, dla którego lekarz może zalecić dietę przemysłową, jest niedożywienie w związku z postępującą chorobą. Skutkiem takiego stanu zwykle jest osłabienie siły mięśniowej, zmniejszenie masy ciała oraz osłabienie odporności. Sięgając po odpowiedni napój odżywczy dla chorych, np. Nutridrink, można zminimalizować niedobory żywieniowe i wspomóc organizm w szybszym powrocie do zdrowia.

Co może zawierać napój odżywczy dla chorych?

Specjalistyczne preparaty przeznaczone do stosowania jako żywienie medyczne bardzo często zawierają białko. Stanowi ono jeden z kluczowych składników dla organizmu, ponieważ pełni funkcję budulcową i wspomaga regenerację tkanek. Zapotrzebowanie na ten związek zależy od wielu czynników, w tym między innymi od ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz od masy ciała. Więcej białka w diecie przemysłowej potrzebują osoby z odleżynami, ranami i po zabiegach operacyjnych.

W preparatach oznaczonych jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego nierzadko znajdują się również nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega, które mogą zmniejszać stany zapalne w organizmie oraz składniki o działaniu antyoksydacyjnym takie jak witamina E, witamina C czy karotenoidy. Z tego względu napój odżywczy dla chorych takiego producenta jak Nutridrink może stanowić odpowiednie rozwiązanie do żywienia medycznego w przypadku niedożywienia spowodowanego chorobą nowotworową, udarem, przebytą operacją lub zaburzeniami żucia i połykania.

Gdzie kupić preparaty do żywienia medycznego?

Przeznaczone dla osób chorych preparaty znajdujące zastosowanie jako żywienie medyczne można znaleźć w sklepach dostarczających zaopatrzenie medyczne, takich jak bialmed24.pl. W naszym asortymencie dostępne są między innymi napoje odżywcze dla chorych firmy Nutridrink, które są odpowiednie do stosowania jako dieta przemysłowa. Ze względu na płynną formę oraz niewielką porcję żywność specjalnego przeznaczenia medycznego może być podawana nawet pacjentom ze zmniejszonym łaknieniem. W sklepie internetowym bialmed24.pl dostępnych jest także wiele preparatów dedykowanych do postępowania dietetycznego w jadłospisach ze specjalnymi wymaganiami, np. z ograniczeniem płynów lub w diecie ketogennej.