Żywienie dojelitowe dla dzieci - dieta

W przypadku małych pacjentów, którzy nie mogą przyjmować tradycyjnych pokarmów stałych, lekarz może zalecić dojelitowe żywienie medyczne. Preparaty dla dzieci do podawania przez zgłębnik są odpowiednie do stosowania w takich schorzeniach jak mózgowe porażenie dziecięce, jadłowstręt psychiczny, zaburzenia połykania, zespół krótkiego jelita, biegunki i wymioty. Produkty, które dostarcza internetowy sklep medyczny bialmed24.pl, mogą pomóc w uzupełnieniu codziennej diety w takie składniki odżywcze jak błonnik, białko, witaminy i minerały.

Aktywne filtry

Jakie są wskazania do żywienia dojelitowego u dzieci?

Podstawowym wskazaniem do medycznego żywienia dojelitowego u dziecka jest zagrożenie niedożywieniem, które najczęściej jest spowodowane niedoborem podstawowych związków odżywczych. Wprowadzenie preparatów w postaci wysokoenergetycznych odżywek może pomóc w zadbaniu o właściwie zbilansowany jadłospis. Konieczność wdrożenia takich pokarmów na ogół ma miejsce przy chorobach nowotworowych, różnego rodzaju urazach, a także przed i po zabiegach operacyjnych. Medyczne żywienie dojelitowe obejmujące preparaty dla dzieci podawane przez zgłębnik może odbywać się zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby było dopasowane do stanu zdrowia, wieku oraz masy ciała małego pacjenta.

Preparaty mogące stanowić wsparcie w okresie choroby i rekonwalescencji

Zastosowanie medycznego żywienia dojelitowego jest możliwe wyłącznie w przypadku dzieci ze sprawnym przewodem pokarmowym. Na początku lekarz może zalecić rozcieńczenie podawanych preparatów wodą, a następnie stopniowe zwiększanie dawki. Sprzęt oraz środki są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta. U większości maluchów są wykorzystywane produkty w białko, które mogą pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej i usprawnić gojenie się ran. Na rynku dostępne są też odżywki z dodatkiem elektrolitów, karotenoidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika, które mogą stanowić wsparcie w szybszym powrocie do zdrowia.