Preparaty do dezynfekcji ran i błon śluzowych

Osoby zmagające się z różnego rodzaju stanami zapalnymi oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych mogą stosować środki do czyszczenia i odkażania bez recepty. Preparaty do dezynfekcji ran usuwają niebezpieczne mikroorganizmy. W leczeniu chorób dziąseł i próchnicy zębów dostępny jest antybakteryjny płyn do płukania. Do pielęgnacji skóry w miejscach pourazowych można wykorzystać specjalny roztwór i żel. W tej kategorii znajduje się również pasta na owrzodzenia, odleżyny, oparzenia oraz stopę cukrzycową.

Aktywne filtry

Żele, płyny, roztwory - preparaty do oczyszczania, odkażania i dezynfekcji ran

Prezentowana grupa preparatów pomaga oczyszczać rany, będące wynikiem zarówno przebytych świeżych urazów, jak i przewlekłych zmian chorobowych. Dezynfekcja żelami, roztworami i płynami:

  • zapobiega powstawaniu wtórnych infekcji,

  • usuwa nieprzyjemne zapachy,

  • tworzy barierę przeciwbakteryjną, przeciwgrzybową, przeciwwirusową,

  • utrzymuje właściwy poziom wilgotności, co może wspomagać gojenie ran.

Preparaty w formie roztworów można również stosować do oczyszczania i dezynfekcji błon śluzowych, m.in. przed badaniem ginekologicznym oraz cewnikowaniem. Niektóre rodzaje żeli i płynów są wykorzystywane do pielęgnacji skóry wokół dostępów naczyniowych obwodowych i centralnych podczas założenia u pacjenta kaniuli dożylnej, cewnika tunelizowanego drenów czy stomii.

Uniwersalne i specjalistyczne preparaty do dezynfekcji ran

Do codziennej profilaktyki jamy ustnej służą płyny, które odświeżają oddech i pomagają w neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów. Roztwory ułatwiają higienę aparatów ortodontycznych i protez zębowych. To uniwersalne wyroby do stosowania w leczeniu chorób przyzębia, dziąseł lub gardła. W stomatologii chirurgicznej płukanki są wykorzystywane przed i po zabiegach.

Do śródoperacyjnego czyszczenia i dezynfekcji ran dostępne są specjalistyczne środki. Wśród tych preparatów są żele przeznaczone do dekontaminacji gronkowca złocistego w okolicach nosa i uszu. Formuła tych wyrobów medycznych jest przyjazna skórze i błonom śluzowym.