Cewnik do karmienia

Gdy dziecko nie może przyjmować pokarmu w zwykły sposób, konieczne okazują się specjalne akcesoria medyczne, ułatwiające żywienie go. Służy do tego m.in. cewnik do karmienia (także niemowląt), wykonywany ze specjalnego tworzywa, najczęściej medycznego PVC lub silikonu. To jednorazowe produkty wyzbyte szkodliwych substancji, takich jak np. ftalany. W przedstawionym poniżej katalogu dostępne są m.in. modele z linią RTG, dzięki czemu można precyzyjniej umieścić ten przyrząd w przewodzie pokarmowym.

Aktywne filtry

Kiedy wykorzystuje się cewniki do karmienia niemowląt?

Przesłanką do założenia cewnika do karmienia jest sytuacja, gdy niemowlę z określonego powodu nie może normalnie jeść. Dzieje się tak np. przy zaburzeniach połykania, wadach wrodzonych, jak i określonych chorobach przewlekłych, zaburzających tę funkcję fizjologiczną. Zastosowanie tego akcesorium pozwala na wprowadzanie nie tylko pokarmu, ale i leków oraz odżywek bezpośrednio do żołądka. To szczególnie ważne w przypadku noworodków i wcześniaków.

Zakładanie cewników do karmienia

Zabieg ten wykonuje pielęgniarka albo lekarz. Przeprowadza się go pod kontrolą rentgenowską lub ultrasonograficzną. Cewnik do karmienia niemowląt, np. z linią RTG, który można dostać w różnych rozmiarach m.in. w sklepie bialmed24.pl, wprowadza się przez nos bądź usta, używając jednocześnie żelu znieczulającego. W trakcie tej czynności bardzo istotne jest zachowanie stosownej higieny narządu, przez który się go zakłada, jak i dłoni.