Pojemniki na odpady medyczne

W szpitalach i innych placówkach medycznych powstaje mnóstwo śmieci, które wymagają stosownego składowania i utylizacji. W związku z tym potrzebne są odpowiednie pojemniki na odpady medyczne, w tym igły, waciki i wenflony. Można je dostać m.in. w sklepie bialmed24.pl, gdzie przygotowaliśmy katalog produktów, jakie powinny znaleźć się w każdym ośrodku zdrowia. Są to artykuły zgodne z obowiązującymi przepisami, co stanowi niezbędny warunek, by dopuścić je do użytkowania.

Aktywne filtry

Jakie standardy powinny spełniać pojemniki na odpady medyczne?

Zbiorniki i pojemniki na odpady medyczne muszą spełniać stosowne standardy. Przede wszystkim - powinny być właściwie oznaczone. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednią kolorystykę - czerwoną i żółtą. Zbiorniki w pierwszej z wymienionych barw służą do usuwania materiałów zakaźnych. Drugie zaś są przeznaczone na inne, niebezpieczne śmieci.

Innym istotnym oznaczeniem, jakie powinno znaleźć się na zbiorniku na igły, waciki czy wenflony, są etykiety z międzynarodowym znakiem ostrzegawczym i instrukcją postępowania z takimi produktami. Tam też znajdują się kody określające typ odpadów medycznych i datę ich powstania.

Muszą one być również wytrzymałe. Dlatego pojemniki te najczęściej produkuje się z twardych, lekkich tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen. Cechuje się on odpornością na działanie czynników chemicznych i biologicznych. Poza tym łatwo się go poddaje sterylizacji oraz procesowi recyklingu.

Dlaczego ważne jest, by odpowiednio utylizować takie odpady?

Zarówno igły, waciki, jak i wenflony, muszą być w stosowny sposób usuwany. Wynika to z faktu, że są one potencjalnymi nośnikami chorobotwórczych drobnoustrojów i groźnych dla zdrowia lub życia toksyn. Substancje te mogą być również niebezpieczne dla środowiska i ich niekontrolowane wydostanie się poza pojemniki na odpady medyczne, może skutkować jego skażeniem.

Obok więc odpowiednich zbiorników na igły, waciki czy wenflony, trzeba też stosować się do procedur, mających zapewnić bezpieczeństwo personelu, chorych i osób postronnych, jak i przyrody.